JAKÝ BYL VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD?

JAKÝ BYL VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD?

Především přinesl další navýsost zajímavou a nevšední akci, která měla velký ohlas i návštěvnost a využila ji i řada lidí mimo Zbraslav. Průvodcovské nasazení značné, odborné znalosti samozřejmostí. Zahrada je vášeň, která nekončí a tak nadšení přecházelo z průvodců na návštěvníky a zpět. Návštěva kterékoliv zahrady (nabídka byla velmi pestrá – od bonsajové zahrady, přes zahradu u vily Sněženka a Růže po havlínský urnový háj) byla příjemným, inspirujícím zážitkem a celá akce pak a pro Zbraslav dobrou vizitkou.

Věděli jste že? Střípky z komentovaných prohlídek

……Návrh Havlínského urnového háje byl vypracován arch. Hynkem Svobodou brigádnicky (tedy zdarma) k 30-tému výročí našeho osvobození v květnu 1975? Dochovala se řada fotografií ze založení a výsadby dřevin (snímky budou brzy vystaveny v Knihovně). Parková úprava okouzlila rodinu Dany Medřické, Luďka Nekudy, Zdeňka Buriana, kteří zde odpočívají.

….Že zájem o zahrádky v osadě Kamínka značně převyšuje nabídku, zahrádky si pronajímají hlavně rodinky s malými dětmi a osada přispívá každoročně do rozpočtu městské části téměř milionem korun u nájemného. Pěkná zbraslavská osada je teprve druhou v Praze, která otevřela své brány a přivítala návštěvníky.

…..Bonsajová zahrádka, má sbírku domácích druhů dřevin, často zachráněných před zánikem, má bonsaje velké tak, že je unesete prstem (mame), ty jež unesete dlaní (shohin) jednou rukou (kifu), oběma rukama (chuhin) a s pomocníkem (ohgata), Výklad o ní zpravidla vede k myšlence, že je potřeba míti doma také bonsaj.

…Kouzelnou zahradu villy Růže vytváří a opečováná rodina již čtyři generace, svého času zde byla jedna z největších sbírek růží i broskvový sad se 120 stromky, že ničivá povodeň 2002 pro ni znamenala úplně nový začátek a jedna voňavá kolkvície zde vykvétá až 25.000 kvítky každý rok?

 

…..Že zahrada vily Sněženky má tajnou mechovou lavičku, bydlí zde ještěrčí královna, nepoužívají se zde žádné chemické přípravky, ani tu není závlaha, je zde slunný sad i stinná romantická partie a vše je laděno do bílých akcentů?

 

…..A že v městské zahradě je tak krásný trvalkový záhon, že láká desítky druhů hmyzu a motýlů….. až každý rok nahlásí někdo české ornitologické společnosti, že je zde spatřen kolibřík? (a že se vždy jedná o půvabnou můrku Dlouhozobku svízelovou).

 

Lucie Miovská,

Michaela Bernardová